Karbonmonoksit (Co) Nasıl Tespit Edilir
 
 

Karbonmonoksit (Co) Nasıl Tespit Edilir

Karbon monoksit (kimyasal kısaltma CO tarafından bilinir) genellikle “sessiz bir katil” olarak adlandırılır. Bu zehirli gaz, yakıtla çalışan cihazlar veya diğer yaygın kullanılan ev aletleri tarafından üretilir. Hiçbir kokusu yoktur ve çıplak gözle görülemez, ancak nispeten küçük dozlarda insanlar için ölümcüldür. Ölümcül olmasa bile, vasküler ve pulmoner sistemlerde kalıcı sağlık etkilerine neden olabilir.  Kendinizi nedenleri ve uyarı işaretlerini, CO dedektörlerini satın almayı ve doğru şekilde takmayı ve izleme konusunda titizlik göstererek, evinizde zararlı CO birikmesini önleyebilirsiniz.

Yanginsanayi.com dan bir CO dedektörü satın alabilirsiniz. Onlar fiyat olarak büyük ölçüde farklılık gösterir ancak 15 $ ‘a kadar mal olur. 

İsteğe bağlı özellikler: Satın alma işlemini yaparken göz önünde bulundurmanız gereken bazı özellikler vardır.

 • Bir CO dedektörü en az 3 metrekare alan içinde minimum 85 desibel ses çıkarabilmelidir. Bulunduğunuz ortamda işitme problemleri olan kişiler varsa, daha yüksek sese ihtiyaç duyabilirsiniz. 
 • Bazı dedektörler set halinde gelir ve birbirleriyle bağlanabilir.  Bu daha büyük bir konut için idealdir. 
 • Sensörün kullanım ömrünü kontrol edin. Ünitenizin sensör filamenti en az beş yıl sürmelidir. 
 • Bazı dedektörler, havada ölçülen CO’nun tam olarak okunmasını sağlayan dijital bir ekran sunar. Bu özellik gerekli değildir, ancak zararlı birikimleri daha hızlı tespit etmenize yardımcı olabilir.

Doğru noktaları bulun. Küçük bir daire için sadece tek bir dedektörü kullanabilirsiniz, ancak 30 metrekare den geniş odaya sahipseniz, birden fazla dedektör gereklidir. Dedektörleri CO’nun biriktirdiği alanlarda stratejik olarak yerleştirmek gereklidir.

 • CO, havadan daha hafiftir, bu nedenle tavana doğru yükselecektir. Dedektörleri duvara mümkün olduğunca yakın bir yere yerleştirin.
 • Evinizde birden fazla oda varsa, her odada en az bir tane olmalıdır. Her uyku alanının yakınında bir detektör yerleştirin.
 • Onları mutfağa, garaja veya şöminenin yanına koymayın. Bu odalar, CO’da zararlı olmayan ve alarmları gereksiz yere kapatan kısa süreli ani yükselmeler yaşayacaktır.

Ekran ve ses ayarlarını yapın. Ekran ve ses ayarları markadan markaya ve modelden modele farklılık gösterir, bu nedenle kılavuzu tam olarak okumak gerekir. Çoğu dijital ekran size, Parça Milyonundaki (PPM) CO miktarını bildiren ve bazılarının test süresinin uzunluğunu belirtmek için bir zamanlayıcı içerdiği bir sayı verecektir. Birçoğu bir ses ayarlayıcı, bir arka aydınlatma seçeneği ve otomatik kapanma özelliği içerecektir.

Dedektörleri takın. Ünite, kurulum talimatları ile birlikte gelmelidir. Dedektör için alışveriş yaparken, gerekli araçlara sahip olduğunuzdan emin olun, böylece birden fazla iş yapmanız gerekmez.

 • Onları duvara yerleştirmek için sağlam bir merdivene sahip olduğunuzdan emin olun.
 • Muhtemelen bir matkap deliğine de ihtiyacınız olacak. Vidalar muhtemelen birimle birlikte gelir.

Pilleri değiştirin. Bazı üniteler kablolarla bağlanmış veya fişe takılı ama çoğu pil ile çalışıyor. Piller zayıf olduğunda ünite ses çıkarmalıdır. Her zaman gerekli pil tipinde en az bir yedek pakete sahip olduğunuzdan emin olun.

CO zehirlenmesinin belirtileri nelerdir ?

CO zehirlenmesi ciddi sağlık riskleri ile birlikte gelir ve hatta ölümcül olabilir. CO zehirlenmesinin belirtileri, diğer birçok rahatsızlıktan ayırt etmek zordur, ancak dikkat edilmesi gereken işaretler vardır.

 • Başlıca semptomlar baş ağrısı, kas güçsüzlüğü, baş dönmesi, bulantı, nefes darlığı, konfüzyon, bulanık görme ve bilinç kaybıdır.
 • Tüm bu belirtileri bir kerede fark ederseniz, hemen temiz havaya çıkın ve ardından tıbbi yardım alın.

Nem ve çiğ birikimine dikkat edin. Masa üstlerinde veya pencere bölmelerinin üzerinde su yoğuşması olduğunu fark ederseniz, bu CO birikiminin bir işareti olabilir. İç ortamdaki nem, birçok farklı nedenden kaynaklanabilir, bunu fark ederseniz panik yapmayın. Ancak, tıbbi belirtiler görürseniz veya başka birikme belirtileri de beraberine görmelisiniz.

CO Zehirlenmelerine karşı önlem alın.

Evinizdeki havalandırma düzgün çalışmadığında karbonmonoksit birikebilir. Klima havalandırma deliklerine bakın ve çatlaklarda biriken toz ve diğer kalıntıları kontrol edin.

 • Görülebilir birikinti birikimi görmediğiniz sürece havalandırma deliklerini temizlemeniz gerekmez. En az yılda bir kez havalandırma kapağını çıkarın ve havalandırma arkasındaki herhangi bir büyük çöp tıkanıklığına bakın.
 • Bunları temizlerken, havalandırma kapağını bir tornavidayla çıkarın. Toz kapağını çıkarmak için havalandırma kapağını biraz akan suyun altına koyun ve ardından bir kağıt havluyla silin. Havalandırmaya koymadan önce başka bir kağıt havluyla kurutun.

Şömine ve bacayı temizleyin. Tıkanmış bacalar CO birikmesinin başlıca nedenlerinden biridir. Baca temizliği işlemini yılda bir kez yaptırmalısınız.

 • Uygun aletler olmadan bir bacayı yeterince temizleyemezsiniz. Uzun bir yıkayıcıya sahip değilseniz ve nasıl kullanacağınızı bilmiyorsanız, bir profesyonel işe alın.  İstanbul büyükşehir belediyesi tarafından yetkilendirilen Kule Baca firması bu konuda size profesyonel destek sağlar.

 

Bu web sitesi Pin reklam tarafından tasarlanmıştır.