Yangın Hidrantları
 
 

Yangın Hidrantları

Bir yangın hidrantı , yangın söndürme araçlarına büyük miktarlarda su tedarik etmek üzere tasarlanan büyük bir açık hava hava yangın söndürme ekipmanlarından birisidir. Tipik bir hidrant, her biri birer tane olmak üzere en fazla dört nozul içerir ve dört adet sağlam yangın hortumuna sıkıca vidalanabilir. Kurcalamayı önlemek için, nozullar sadece özel bir anahtarla açılabilen beşgen (beş taraflı) somunlarla kapatılır. Üstte, benzer bir somun ve bazen doğrudan altından bir tekerlek vardır .  Bu, suyun bir yeraltı borusundan akmasına ve hangi memelerin açıldığına bakmasına izin verir. Sıradan bir musluğun aksine, yangın musluğu tamamen kapalı olarak çalışacak şekilde tasarlanmıştır.

Büyük bir kentsel yangını söndürmek için birkaç saat boyunca spreylenmiş çok büyük miktarda su alabilir ve itfaiyeciler için zaman daima önemlidir. Sıradan musluklar bu işi yeterince hızlı yapmak için yeterli su temin edememektedir. Kısa mesafelerde ve oldukça yüksek basınçlarda büyük miktarlarda su tedarik etmek için tasarlanmıştır. Bu bağlamda, yangın hidrantları çok farklıdır. Yerli bir musluğun, 2 cm (0,75 inç) kalınlığındaki bir bahçe hortumuna yetecek kadar su sağlayabildiği durumlarda, bir yangın musluğu hortumu sekiz kata kadar daha kalın doldurabilir. En güçlü iç musluk bile her dakika sadece birkaç galon su verebilir. Ancak tipik bir yangın musluğu bin kata kadar daha hızlı su temin edebilir. Yangın musluğundan gelen su, evdeki musluklarınızdaki sudan birkaç kat yüksek basınçtadır.

Yangın hidrantları, acil durum su sistemlerimizin en göze çarpan kısmıdır.  Ancak bunlar tek parça değildir. Hidrantları besleyen su, genellikle tepelerde bulunan büyük tanklardan veya rezervuarlardan gelir. Bunların her biri, yangın hidrantlarını saatlerce çalıştıracak kadar su sağlamak üzere tasarlanmıştır. Tanklar, bir ızgara düzeninde ortaya konulan bir boru sistemi ile hidrantlara bağlanır. Bu, suyun herhangi bir tanktan herhangi bir hidranta birkaç farklı yoldan geçebileceği anlamına gelir, bu nedenle borulardan biri sızıntı yapsa bile bir hidrant çalışmaya devam eder. Bir itfaiyeci vanayı bir hidrant üzerinde açtığı zaman, yerçekimi kuvveti suyu, tanklardan, boru ızgaralarından, hidrant nozulları açık olana kadar yokuş aşağı akar. Tank ne kadar yüksek olursa, suyun o kadar hızlı ve daha fazla basınç oluşturacağı için, o kadar hızlı akar ve daha hızlı yangın söndürülür.

Yangın hidrantları içeriği nelerdir?

  1. Hidrant üstündeki çalıştırma somunu ana su vanasını açar veya kapatır
  2. Hortum, hidrantın dört kenarından birine bağlanır. Sadece hidrantın içindeki bir klape valfı suyun geri akmasını engeller. Su, hidranttan hortumun içerisine akabilir ancak ters yönde değil.
  3. Yükseltilmiş metal gövde hidrant, itfaiye aracının su girişiyle aynı yükseklikte çalışmasını sağlar. Bu, yangın hortumlarının bükülmesini engellemeye yardımcı olur.
  4. Tabandaki kırılabilir cıvatalar, bir araç hidranta çarptığında takılmak üzere tasarlanmıştır.
  5. Emniyet zinciri, hidrant çalışırken, nozul kapaklarının kaybolmasını önler.
  6. Çıkış ağızlıklarının içinde yangın hortumlarının sıkıca bağlandığı vida dişleri vardır. Suyun çok yüksek basınçta olduğunu ve hortumları sıkılmamışsa hortumların çıkacağını unutmayın!

 

Bu web sitesi Pin reklam tarafından tasarlanmıştır.