Yangın Söndürme Rehberi
 
 

Yangın Söndürme Rehberi

Yangın Güvenliği

Yangın söndürücüler, herhangi bir ofiste gerekli güvenlik ekipmanı parçalarıdır. Ancak, tüm yangın söndürücüler aynı değildir. Bu nedenle ofis binanızın ne tür bir yangın tüpü ihtiyacı vardır? Her yerde bir yangın meydana gelebilir?  Bu ofise uygun bir yangın söndürücü ve potansiyel yangın sınıfı gerektirir. Binanızın ihtiyaçları için doğru ofis yangın tüpü seçilmesiyle ilgili çok seçenek var. Bu yüzden işyerinizi ve iş arkadaşlarınızı güvende tutmak için bilinçli bir seçim yaptığınızdan emin olun.

Ofis Yangın Risklerinin Tanımlanması

Yangın söndürücülerin birden fazla türü vardır. Yangın sınıfları, yangını neyin tetiklediği ile alakalıdır. Çıkan yangınları bu açıdan değerlendirmek gerekir.

Örneğin, büyük miktarlarda boya barındıran bir boya atölyesindesiniz, B Sınıfı bir yangın (yanıcı sıvı veya gazla yanan ateş) çıkması olasıdır. Bu durumda, A Sınıfı bir yangın (kağıt, tahta, saman vb. İle ateşlenen yangın) için standart su söndürücü uygun olmaz.
B sınıfı yangınları söndürmek için yapılmış bir köpüklü yangın söndürücüye ihtiyacınız olacaktır .

Yangın sınıflarını ve yangın söndürücüleri hakkında bilgi almak, ofisinizde hangi yangın sınıflarının risk oluşturduğunu belirlemenize yardımcı olabilir.

Yangın Tüpü Boyutunu ve Gerekli Miktarı Belirleme

İhtiyacınız olan kaç adet yangın tüpü ve ne kadar büyüklükte olmaları, alanınızın büyüklüğüne, tehlike düzeyine ve yerel ve ulusal yangın kodlarının tavsiyelerine göre belirlenir. Doğru sayıda yangın söndürücü satın almak ve doğru şekilde işyerinize yerleştirmek için ofis alanınızın kare görüntülerini bilmeniz gerekecektir .

Uygun Ofis Tipine  Uygun Yangın Tüpü Seçmek Gerekir

Her tür yangın tüpü, belirli bir yangın türünü söndürmek için tasarlanmıştır. Bazı söndürücüler, birden fazla yangını da söndürebilir.  Bu nedenle ofis ortamınızda potansiyel olarak karşılaşabileceğiniz yangın türlerini değerlendirmek hayati önem taşımaktadır.

Tesisinizin uygun şekilde depolanmış ve denetlenmiş yangın söndürücülerle donatılması yalnızca yasalar tarafından değil, aynı zamanda  geceleri daha iyi uyumanıza yardımcı olabilir . Farklı tesisler, mevcut yanıcı maddelerin türlerine göre özel yangın söndürücüler gerektirir. Her bir malzeme sınıfına bir  harf derecelendirmesi verilir ve yangını söndürmek için uygun tipte bir madde içeren bir veya daha fazla özel yangın söndürücüye sahip olmak önemlidir. A sınıfı yangınlar, ele alınması gereken ilk yangın sınıfıdır.

A sınıfı yangınlar nelerdir?

Yangınlarda, hangi tip malzemelerin alevleri körüklediği ve hangi yangın söndürücünün bunları durdurmada etkili olduğubilmek önemlidir. Aşağıdaki “sıradan yanıcı maddeler A sınıfı yangınlar oluşturur.
:

  • Odun, kömür

  • Diğer ahşap türleri – mobilyalar, döşeme, çerçeveleme vb.

  • Kağıt veya bez

  • Yağdan üretilen malzemeler – plastik, lastik, vinil vb.

 

Aşağıdaki dört elementin mevcut olması koşuluyla alevler yanmaya devam edecektir:

  • Oksijen

  • Sıcaklık

  • Bir yakıt kaynağı

  • Katı yakıtı gaz halindeki bir forma dönüştüren sınırsız kimyasal reaksiyon

A Sınıfı Alev Yayılma Sınıfı

Doğal olarak, farklı yanıcı malzemeler, alevlerin farklı oranlarda yayılmasına izin verecektir. Tanım olarak, alev yayılma derecesi , bir malzemenin alevleri hızla yayma eğilimini gösteren standart test yöntemleri ile belirlenen bir sayıdır.

Bu derecelendirmeyi gösteren numaralar beş gruba ayrılır (aynı zamanda bir harf notu ile birlikte) ve sıfırdan 500’den daha büyük bir aralıkta daha yüksek sayılarla alevlerin daha hızlı yayılmasını gösterir. A sınıfı yangınları körükleyen tüm yanıcı maddeler, 0 ile 25 arasında derecelendirilmiştir.

A Sınıfı Yangınlar Nasıl Söndürülür ?

Farklı yangın sınıflarını söndürmek için farklı malzemeler gerektirdiğinden, herhangi bir yangına karşı mücadelede ilk adım, hangi malzemenin yanmakta olduğunun belirlenmesidir.

A sınıfı yangınlar en yaygın tiptedir ve yukarıda listelenen dört zorunlu elementten herhangi biri çıkarılarak giderilebilir.

A sınıfı yangınlarla mücadelede etkili olan kimyasallar, genellikle A sınıfı veya çok amaçlı yangın
söndürücülerin de bulunan su, kimyasal köpük ve kuru kimyasalları içerir . Halotron, kullanıldıktan sonra kalıntı bırakmayan A sınıfı yangınlara karşı etkili bir ek maddedir ve teknolojik ekipman ve / veya cihazlar içeren alanlar gibi hassas ortamlara kullanıma uygundur.

Yukarıda listelenen maddelerden her biri, yangının yanmaya devam etmesi için gerekli olan farklı bir bileşeni kaldıracaktır. Alevler su ile kullanıldığında ısı denklemden çıkarılırken, kimyasal köpüren maddeler yangının oksijen kaynağını keser. Kuru kimyasallar ve halotron, yangını beslemek için yakıtı kullanılabilir, gaz formuna dönüştürmek için gerekli kimyasal reaksiyonu durdurur.

A sınıfı yangınlar için yangın söndürücüler

A sınıfı yangınlar için tasarlanmış bir dizi A sınıfı  yangın söndürücüsü vardır .
Hangi tip yangın söndürme maddelerine bağlı olduklarına göre, A sınıfı yangınlar için uygun olacaklardır ya da
çok amaçlı olarak değerlendirilirler böylece A, B ve / veya C sınıflarında yangınla etkin hale gelirler.

Her yangın tüpü, yangını söndürmek üzere tasarlandıkları uygun yangın sınıfını gösteren bir veya daha fazla sembolü gösterecektir. A sınıfı yangınlar için en yaygın türler şunları içerir:

Su

Sadece A sınıfı için uygun olmasına rağmen, basınçlı su içeren yangın söndürücüler, tüm A sınıfı malzemelere karşı oldukça etkilidir ve özellikle mobilya gibi geniş yangınlar için yararlıdır. Okullar, ofisler ve depolar için mükemmel bir seçim.

Çok amaçlı

A B ve C ile işaretlenmiş yangın söndürücüler tipik olarak, bir kuru kimyasal olarak ve ayrıca itici olarak kullanılan sıkıştırılmış, yanıcı olmayan bir gaz içerir. Bazı çok amaçlı yangın söndürücüler sadece B ve C sınıfı yangınlar için uygun olduğundan, etiketleri okumaya dikkat edin.

Kimyasal köpük

Kimyasal köpükler, A sınıfı yangınlarla mücadele etmede etkili olduklarından, normal yanıcılara ek olarak yanıcı sıvıların bulunduğu alanlarda sıklıkla bulunurlar.

Halotron

Buharlaşmadan sonra kalan kalıntı eksikliği nedeniyle “temiz” bir kimyasal olarak bilinen bu buharlaştırıcı sıvıyı içeren yangın söndürücüler, A, B ve C sınıfı yangınlarda kullanılabilir. Bilgisayar odaları, sinema salonları ve telekomünikasyon bölgelerinde sıklıkla tercih edilirler.

Doğru Yangın Tüpü Seçimi

Tesisiniz için en iyi yangın söndürücüler seçerken, her bir alanda mevcut olan yanıcı malzemelerin tümünü dikkate almalısınız.  Binanızın büyüklüğüne bağlı olarak, bir dizi söndürücü bulundurmanız gerekebilir. Örneğin, bir mutfak alanı bir depodan farklı yanıcı malzemelere sahip olacaktır . Her bir durumun dikkatli bir şekilde değerlendirilmesiyle, çalışanlarınıza ve konuklarınıza daha güvenli bir ortam sunarken tüm yangın yönetmeliklerine tam olarak uyacaksınız .

ir güvenlik planına sahip olmak işiniz için son derece önemlidir. Ancak düşünmeniz gerekenen önemli konu yangın söndürücünüzün yangına hazır olup olmamasıdır. Zaten biliyor olabilirsiniz, yangın söndürücülerinizin bina etrafına yerleştirilmesi önemlidir. Peki bu yangın söndürücüler gerektiği gibi işe yarayacak mı ? Yangın söndürücülerinizin ihtiyacınız olduğunda çalışmasını istiyorsanız, en az ayda bir düzenli bakım kontrolleri yapmanız gerekir . Yangın söndürücünüzün ihtiyacınız olduğunda hazır olduğundan emin olmak için bir kontrol listesi oluşturduk.

Yangın Tüpü Görünür ve Erişilebilir Olduğundan Emin Olun.

Eğer insanlar yangın tüpünü göremezlerse, ihtiyaç duyulduğunda orada olduğunu bilmeyeceklerdir. Yangın söndürücülerinizin açıkça görülebilecekleri yerlere yerleştirildiğinden emin olun. Yangın söndürücülerinizi uygun dolaplarda saklıyorsanız , açıkça işaretlendiğinden emin olun.

Ayrıca, insanların yangın söndürücülere erişimi engellemediğinden emin olun. Yangın söndürücüler sıkışık noktalara yerleştirilmemeli veya ofis mobilyalarının arkasına saklanmamalıdır. Yangın söndürücüye ulaşması kolay ve hızlı bir şekilde olmalıdır. Yangın söndürücülerin etrafındaki alanın herhangi bir engelden arındırılmış olduğundan emin olun.

Basıncı Kontrol Edin

Çoğu yangın söndürücünün, uygun basıncı gösteren yeşil alanlı bir basınç göstergesi vardır. Basınç okumasının uygun aralıkta kontrol edin. Her kullanımdan sonra yangın söndürücülerinizin şarj olmasını sağlamalısınız. Düşük basınç, yangın söndürücünün kullanıldığını ancak şarj edilmediğini gösterebilir. Basınç doğru değilse, profesyonel bir onarım yapın veya yangın söndürücüyü yeniden şarj edin.

Çekme Piminin Hala Yerinde Olduğundan Emin Olun

Çekme pimi sapta bulunur. Yangın söndürücünün çalışması için pim dışarı doğru çekilir. Çekme pimi eksikse, birisi yangın söndürücüyü çalıştırmayı veya bir şekilde kurcalamayı denemiştir.

Mührü’nü kontrol edin

Yangın söndürücü kullanılmadan önce mührü çıkarılmalıdır. Mühür eksik ise, o zaman söndürücüyü değiştirmeli veya gerektiğinde kullanıma hazır olduğundan emin olmalısınız.

Belirgin Fiziksel Hasar Olmadığından Emin Olun

Yangın söndürücünüzde herhangi bir darbe olu olmadığını kontrol edin.  Ayrıca pas veya korozyon olup olmadığını kontrol edin. Bunlar, yangın söndürücünüzün eskidiğini ve değiştirilmesi gerektiğini gösteren işaretlerdir. Ek olarak, hortum ve nozullardaki tüm kalıntıları temizleyin. Hasarlı yangın söndürücüler patlayabilir , bu nedenle kontrollerinizi aksatmayın.

Ayda bir kez kimyasal yangın söndürücüler sallamak

Farklı tipte yangın söndürücüler vardır. El kitabı size ne tür bir tip olduğunu söyleyecektir. Kuru kimyasal yangın söndürücüler zamanla dibe çkecek bir tozlu bir madde içerir. Çökmeyi önlemek için bu söndürücüyü ayda bir kez salladığınızdan emin olun.

Bu web sitesi Pin reklam tarafından tasarlanmıştır.