Yangın Söndürücü Türleri
 
 

Yangın Söndürücü Türleri

Eminim ki çoğunuz farklı türde yangın söndürücüler olduğunu biliyorsunuzdur; ama, her türün amacını biliyor musunuz.?  Aşağıda farklı türleri ve bunların kullanıldığı ateş türünü özetledim.

1. A Grubu Yangın Söndürücüler
A grubu sınıf yangın tüpü , normal malzemelere (ör. Kumaş, tahta, kauçuk, kağıt ve birçok plastik) yangın söndürürler.

2. B Grubu Yangın Söndürücüler
B grubu yangın tüpü , yanıcı sıvıların (örneğin; gres, benzin, yağ, çözücü, dizel yakıt, yağ bazlı boyalar) yangınları söndürmek için kullanılırlar.

3. C grubu Yangın Söndürücüler
C grubu yangın tüpü elektrikli aletler veya araçları veya bu elektriksel enerji veya (Güç testere, matkap, tost makinesi fırın, lambalar, buzdolapları yani) takılı olduğu diğer ekipmanı içeren yangınları söndürmek için kullanılırlar.

4. D Grubu Yangın Söndürücü
D grubu yangın tüpü , yanıcı metaller üzerinde kullanım için harikadır ve genellikle söz konusu metalin türüne özgüdür. Tipik olarak, bu yangın tüpü sadece bu metallerle çalışan fabrikalarda (magnezyum, titanyum, metal talaşı, potasyum, sodyum) bulunur.

5. K grubu Yangın Söndürücüler
Sınıf K yangın tüpü , en yaygın olarak kullanılan pişirme aletleri / mutfaklarda (örn. Bitkisel yağlar, hayvansal yağlar, katı yağlar) bulunan yangınlarda kullanılmak üzere tasarlanmıştır.

Tipik yangın söndürücünüz A, B ve C’nin birleşimidir.

Bu web sitesi Pin reklam tarafından tasarlanmıştır.